İstiklal Marşı,istiklale imanın mısralara yansımasıdır.

İstiklal Marşı,istiklale imanın mısralara yansımasıdır.

Cihanbeyli’de Akşam Sohbetleri

Cihanbeyli’de Akşam Sohbetleri

280 bin yeni mezun maaşına 702 lira destek

280 bin yeni mezun maaşına 702 lira destek

Karşılıksız çekler için yapılan ödeme miktarı artırıldı

Karşılıksız çekler için yapılan ödeme miktarı artırıldı

Konya’da kar yağışı bekleniyor

Konya’da kar yağışı bekleniyor

Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricilerine Dekara 100 Liralık Destek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, yaptığı yazılı açıklamada, dünyadaki tıbbi aromatik bitki talebine istinaden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğini teşvik etmek maksadıyla iyi tarım uygulamaları çerçevesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere dekara 100 lira destek verildiğini bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, tıbbi aromatik bitkilerin, sağlığı sürdürmek, hastalıkları önlemek veya hastalıkları iyileştirmek için kullanılan bitkiler olduğunu belirterek, insanların yüzyıllardan beri hastalıklara karşı elde ettikleri bitkiler ile çare bulmaya çalıştığını, bu yöntemde de oldukça başarılı olduğunu vurgulayarak, “Artık günümüzde gelişmiş ülkeler özellikle tedavide bitkisel kaynaklara yönelmiş durumdadır. Tedavide kullanılan ilaçların önemli bir kısmını doğal kaynaklı ilaçlar oluşturmaktadır. Doğal kaynaklı ilaçların kullanım oranı gelişmiş ülkelerde her geçen gün artmaktadır” dedi.

Konya’nın da sahip olduğu geniş yüzölçümü ve önemli gen merkezlerinin kesişme noktasında bulunmasının zengin bir bitki çeşitliliğini barındırmasını sağladığını aktaran Baydar, “İlimizde birçok tıbbi aromatik bitki, kekik, kantaron, adaçayı, rezene, civan perçemi, kuşburnu doğal olarak yetişmektedir. Tıbbı aromatik bitkilerden lavanta ise, içerdiği yüksek oranda ve kalitede uçucu yağ nedeniyle, dünyada kültürü yapılan önemli bir parfüm, kozmetik ve ilaç bitkisidir. Dünyada her yıl yüzlerce ton lavanta yağı üretilmektedir. Buna rağmen günümüzde lavanta yağı sektöründeki ihtiyacı yapılan üretim karşılamamaktadır. Lavanta yetiştiriciliği ekonomik olarak sadece ülkemizde bir ilimizde yapılmakta, bu da ülkemiz ihtiyacına ve talebine cevap verememektedir. Hüyük,Akören, ilçelerimiz gibi küçük arazi varlığına sahip olan üreticilerimizin sulanamayan kuru arazilerindeki gelir oranını artırmak ve ülkemizdeki lavanta talebine cevap vermek için İl Müdürlüğü olarak başlattığımız lavanta yetiştiriciliği projesi kapsamında Hüyük, Akören,Cihanbeyli, Selçuklu ilçelerimizin toplam 8 mahallesinde 17 üretici 100 dekar alanda lavanta yetiştiriciliği yapacaktır. Bu proje, bakanlığımız destekleriyle önümüzdeki yıllarda daha da artırılacaktır. Amacımız, Hüyük ilçemizde bir lavanta vadisi oluşturmaktır” diye konuştu.

 • Etiketler
 • Açıklama
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, yaptığı yazılı açıklamada, dünyadaki tıbbi aromatik bitki talebine istinaden, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğini teşvik etmek maksadıyla iyi tarım uygulamaları çerçevesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere dekara 100 lira destek verildiğini bildirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar, […]
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz