İstiklal Marşı,istiklale imanın mısralara yansımasıdır.

İstiklal Marşı,istiklale imanın mısralara yansımasıdır.

Cihanbeyli’de Akşam Sohbetleri

Cihanbeyli’de Akşam Sohbetleri

280 bin yeni mezun maaşına 702 lira destek

280 bin yeni mezun maaşına 702 lira destek

Karşılıksız çekler için yapılan ödeme miktarı artırıldı

Karşılıksız çekler için yapılan ödeme miktarı artırıldı

Konya’da kar yağışı bekleniyor

Konya’da kar yağışı bekleniyor

Evdeki Hesap Sobaya Uymadı
  • cihanbeyli expres cihanbeyli expres
  • info@cihanbeyliexpres.com
  • 14 Ocak 2017 - 11:36:45

Uzun yıllar ortalamasının üzerinde kar yağışı alan ve sert bir kış mevsimi geçiren Konya’da katı yakıt tüketimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 30 oranda arttı. Yaklaşık 30 yıllık bir aradan sonra tam anlamıyla gelen kış havası özellikle evini katı yakıt ile ısıtan vatandaşları hazırlıksız yakaladı. Geçmiş yıllarda bir ton ile bir buçuk ton arasında katı yakıt tüketen Konyalılar bu yıl fazladan en az 500 kilogram daha katı yakıt almak zorunda kaldı. Birçok vatandaşın sonbaharda yaptığı kömür stoku, çetin kış şartları karşısında adeta eridi. Ocak ayının ortası itibariyle kömür stoklarını bitirmek üzere olan vatandaşlar kömür satıcılarının yolunu tuttu. Konu ile ilgili olarak bilgiler veren Akseki Kömür Sahibi Mustafa Ceylan, ““Bir önceki yıl tüketilen katı yakıt kömür kullanımına baktığımız zaman normalde bin 250 kilogram kömür kullanarak ısınmalarını gerçekleştiren Konyalı hemşerilerimiz görünen o ki yaklaşık 500 kg kadar kömür daha almak zorunda kalacaklar. Bunun nedeni geçmiş yıllara göre erken bastıran kış şartları ve hava sıcaklıklarının neredeyse her gün sıfırın altında olması. Bu sebepler dolayısıyla vatandaşlarımızın kömür tüketimi ciddi oranda arttı.”ifadelerini kullandı.

KIŞ ŞARTLARI KÖMÜR FİYATINI DA ETKİLEDİ
Sert geçen kış mevsiminin ulaşıma bağlı sektörlerin tamamını etkilediği gözlenirken, kömür piyasası da bu durumdan nasibini aldı. Kömürde ulaşım ve işçilik maliyetlerinin kış şartlarına bağlı artığını aktaran Ceylan, “İlimizde kömür fiyatları bir önceki yıl ile kıyaslama yaptığımız zaman son iki ay öncesine kadar eş değer durumdaydı. Olumsuz hava şartları nedeniyle kömür ithalatçıları nakliye, işçilik ve mal temin edebilme sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış zam yapmak durumunda olmuşlardır. Bunun dışında ısınma amaçlı kullanılan kömürlerimiz ithal ürünlerdir buna bağlı olarak geçtiğimiz Aralık ayında ve son bir kaç gündür dolar kurunun aşırı yükselmesi sebebiyle yaklaşık yüzde 25 ile yüzde 40 oranında fiyat artışı olmuştur.” diyerek, ithal kömür fiyatlarının ise dolar kuru sebebiyle artış gösterdiğini belirtti.

AİLE BÜTÇESİNE ZARAR
Kış şartlarının 2016-2017 kış mevsiminde kendini tam anlamıyla hissettirdiğini ifade eden Mustafa Ceylan, vatandaşların evdeki hesabının, çarşıya uymadığını söyledi. Ceylan, bu kadar sert ve yağışlı kışları vatandaşların çok uzun zamandır görmediğini bu sebeple de hazırlıksız yakalandıklarını anlattı. Mustafa Ceylan ayrıca, kömür kaloriferi ile ısınması sağlanan dairelerin, sobalı dairelere göre yaklaşık 2 kat fazla kömür harcadığının altını çizdi. Akseki Kömür Sahibi Ceylan, “Tabi ki şehrimizde bu yıl kış kendini iyi gösterdi. Hemşerilerimizin evdeki hesabı çarşıya uymadı. Sezon başlangıcında alınan kömürler tüketildi. Müşterilerimiz ikinci parti kömürleri almaya başladılar buda tabi aile bütçesini olumsuz etkilemiş oldu. Yakıt tüketimi konusunda ise sobalı bir dairede yaklaşık bin 500 kilogram kömür tüketilirken yine kömür kaloriferli bir dairede bu miktar iki katına yani 2 bin 500 kilogran ile 3 bin kilograma kadar çıkıyor.”ifadelerine yer verdi

 • Etiketler

The comments are closed.

SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz